Головна » 2013 » Січень » 28 » Головні події січня
22:58
Головні події січня

Січень хоч і започатковує рік, але після грудня вважається другим місяцем зими, і отже є чи не найхолоднішим. Не випадково що в народі з цього приводу існує чимало прислів'їв та приказок. Одне із них стверджує: "Січень снігом січе, а мороз вогнем пече”. Воно і не дивно, адже це місяць дивних контрастів. Чи не тому про нього мовиться: "Сонце хоч і блищить, проте й мороз тріщить”. Саме на січень, який пересікає зиму, припадають водо хрещенські морози, що стали символом зимової холоднечі. Відтак серединний період, що ділить зиму, (січе) навпіл, на думку деяких мовознавців, і дав назву місяцеві.

Святки:

2 січня — Гната.

В цей день заборонялося пряти. Жінки виробляли обрядове печиво, а дівчата робили новорічні прикраси.

6 січня — Свят-вечір, багатий вечір, багата кутя, вілія.

Це одне з найурочистіших свят. Його відзначають на передодні Різдва.

Зі святвечором пов'язаний обряд приготування куті та одинадцяти пісних страв, серед яких обов'язково мали бути: борщ, риба, пироги з квасолею, капустою, картопля та узвар.

7 січня — Різдво.

Одне з найбільших релігійних свят. З ним пов'язують народження Ісуса Христа.

Як стверджує християнське вчення, діва Марія, прийшовши до Віфлеєма, народила сина і сповила його в яслах. Від того, червоний кут, в якому тримають кубельце з кутею та узваром, в народі називають "яслами”. Власне кутя з узваром, є своєрідною ознакою смерті Христа, тому при поминках обов'язково готують цю страву, і її ще називають четвертою страшною кутею”.

8 січня — Богородиця.

На Богородтцю відвідували Бабів, які допомагають у пологах, причащаючи вечерю, справляють панахиди по померлих.

13 січня — Меланка, щедра кутя.

Зранку починали готувати другу обрядову кутю — щедру. На відміну від багатої її можна було заправляти скороминою. Кутю також ставили на покуть, дотримуючись попередніх обрядів. Пекли млинці із салом, готували пироги, вареники.Звечора і до опівночі оселі обходили щедрувальники. Дівчата гадали.

14 січня — Новий старий рік, Василі.

За Євангельським вченням, у цей день Христові зробили "обрізання”, а тому намагалися нічого не різати.

На Новий рік припадає свято Василя, який вважається покровителем землеробства.

19 січня — Водохрещі, Йордана.

Це третє і завершальне велике свято. З ним пов'язують хрещення на Йордані Христа. Відтак в усіх селах де були церкви, святили воду.

Після Водохрещ, вважалося, мають, слабнути морози.

Але не забуваємо, що найголовніше свято для нас — це початок нового навчального семестру. 14 січня — свято для усіх школярів!!!

 

Переглядів: 557 | Додав: Sg2038 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: